Spotkania z Ikoną Oblicza w Św. Annie

Szukam o Panie, Twojego Oblicza; swego Oblicza nie zakrywaj przede mną ! Ps 27

W 5 kolejnych sobót marca (16, 23.03.) i kwietnia (13, 20, 27.04.) odbędą się w Kanonii przy kościele Św. Anny, spotkania warsztatowe pisania ikon. 40 godzinny kurs wprowadzający w sztukę ikonopisania poprowadzi Beata Krwawicz – Michalska absolwentka Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od kilkunastu lat zajmuje się malarstwem ikon, swoją pasją i umiejętnościami dzieli się z osobami pragnącymi wejść na drogę ikony organizując dla nich warsztaty.

Patronat nad wydarzeniem obejmuje Legion Maryi przy parafii św. Anny.

Zapisy pod nr tel. 501 244 495

Całkowity koszt warsztatów: 1200 zł (wszystkie materiały w cenie)

Jaki jest cel warsztatów?

Celem warsztatów jest stworzenie przestrzeni dla każdego uczestnika do indywidualnego spotkania ze światem ikony na różnych etapach jej tworzenia, by przez to pogłębić osobistą relację z Bogiem.

Jaki jest program spotkań?

Podczas warsztatów uczestnicy pracują na dwóch deskach: surowej, która posłuży do nauki zasad przygotowania podobrazia i zagruntowanej, na której od początku zajęć

tworzą swoją pierwszą, bądź kolejną ikonę. Tematem jest Ikona Oblicza Pana Jezusa.

Program jest tak przygotowany, aby oprócz prac warsztatowych był czas na modlitwę i wyciszenie. W programie Msze Św. parafialne, modlitwa wspólnotowa. Uczestnicy będą mieli również okazję poznać podstawy teologii ikony, w teorii i praktyce doświadczyć każdego etapu tworzenia ikony.

Tak pokrótce… Czym jest Ikona?

Ikona jest często obrazem o dużych walorach artystycznych, ale nie to stanowi jej istotę.  Ma nas przenosić w rzeczywistość duchową. Mówi się czasem, że jest oknem na niebo, czyli otwiera nas na tajemnicę Boga wyrażoną za pomocą kolorów i linii, a z drugiej strony wpuszcza światło niebieskie, czyli staje się pewnym pośrednikiem łaski. Ikona urzeczywistnia obecność przedstawionych Postaci Świętych, czyli samego Boga.

Życzę wszystkim uczestnikom warsztatów doświadczenia miłosiernego spojrzenia Boga w ikonie Oblicza.

Z p. Beatą Krwawicz – Michalską rozmawiał Legion Maryi