30 lat istnienia Legionu Maryi w wilanowskiej parafii.

Trzydzieści lat temu, z inicjatywy ówczesnego proboszcza śp. ks. Prałata Bogusława Bijaka, powstał w parafii św. Anny w Wilanowie – Legion Maryi.
Było to 8 grudnia 1989 r w uroczystość Matki Bożej Niepokalanego Poczęcia. Tym samym dzień ten stał się świętem patronalnym nowej wspólnoty. Po akcji informacyjnej, na pierwsze spotkanie przybyło 15 osób. W organizacji wspólnoty pomagały trzy doświadczone legionistki ze Stegien. To one, przez kilka miesięcy, przyjeżdżały do Wilanowa na cotygodniowe spotkania. Tłumaczyły i wdrażały nowe siostry , aż do chwili, kiedy Legion mógł działać samodzielnie.

Pierwszym opiekunem duchowym Legionu został ks. Bogusław Bijak. Kolejnymi opiekunami byli: ks. Bogusław Jaworek, śp. ks. Edmund Nowak, ks. Tadeusz Sowa, ks. Grzegorz Wolski, ks. Dariusz Kuczyński, ks. Mikołaj Skowron, ks. Robert Mikos. Obecnie obowiązki opiekuna duchowego pełni ks. Tomasz Lis.

Członkami naszego prezydium, na przestrzeni 30 lat, było około 30 osób. Niestety nie żyje już żadna członkini pierwszej, założycielskiej grupy. Ostatnią z nich była Helenka Węgrzynek, która zmarła 7 miesięcy temu nie doczekawszy jubileuszu. Początkowo nasz Legion liczył 12 członków czynnych i 7 pomocniczych ale z biegiem lat, nasze szeregi zaczęły się uszczuplać. Siostry odchodziły do Pana lub przeprowadzały się do innych miast. Nie ustawałyśmy w modlitwach prosząc Matkę Bożą o nowe powołania do legionowej służby. Obecnie nasze prezydium liczy 5 członkiń czynnych i 8 pomocniczych wśród nich jest dwóch mężczyzn.

Do naszych obowiązków należą cotygodniowe spotkania modlitewne oraz konkretna praca apostolska: comiesięczne uczestniczenie we Mszy Św. i Różańcu w kaplicy szpitala przy ul. Sobieskiego, prowadzenie niedzielnej kawiarenki w naszej dzwonnicy, odwiedzanie starszych, samotnych i schorowanych osób, mieszkańców naszej parafii. Własnoręcznie wykonujemy różańce, które wraz z Cudownymi Medalikami wręczamy potrzebującym, w różnych okolicznościach. Są to doskonałe okazje do realizowania podstawowego zadania Legionu Maryi – ewangelizacji.
W realizacji tych zadań wspierają nas modlitwy członków pomocniczych i nade wszystko Maryja Niepokalanie Poczęta. Dziękujemy naszej Wspomożycielce za to, że pozwoliła nam przetrwać 30 lat i prosimy o opiekę na dalsze lata trwania jej Legionu.

Zapraszamy osoby chętne do podejmowania zadań dla Maryi i z Maryją na spotkania naszej wspólnoty, które odbywają się w każdą środę o godz. 18.00 w dzwonnicy.

Siostra Janina Bakiera