Komentarz na Uroczystość Najświętszej Trójcy – 4 czerwca 2023

Bóg stopniowo objawia się człowiekowi. W pierwszym czytaniu objawia się Mojżeszowi na górze Synaj jako: „BÓG miłosierny i łagodny, nieskory do gniewu, bogaty w łaskę i wierność”. W dzisiejszej Ewangelii dowiadujemy się z dialogu Jezusa z Nikodemem, że: „Tak BÓG umiłował świat, że SYNA swego Jednorodzonego dał, aby każdy kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne”. Tak, więc Bóg kieruje się miłością wobec świata i ma Jednorodzonego Syna. Na zakończenie dzisiejszego drugiego czytania św. Paweł pozdrawia braci słowami: „Łaska PANA Jezusa Chrystusa, miłość BOGA i dar jedności w DUCHU ŚWIĘTYM niech będą z wami wszystkimi”. To słowa, są bardzo podobne do tych, które możemy usłyszeć na samym początku Mszy św.

Ostatecznie na podstawie Bożego objawienia wierzymy w jednego Boga w trzech Osobach, w Trójcę Przenajświętszą. „Gdzie miłość, tam jest Trójca: Miłujący, Umiłowany i Źródło Miłości” pisał św. Augustyn, a papież Benedykt XVI dodawał: „Bóg nie jest samotnością, lecz doskonałą wspólnotą”. Kontemplujmy tę Tajemnicę i żyjmy nią.

Ks. Tomasz Lis