Komentarz na IV Niedzielę Wielkanocną – 12 maja 2019 roku

Możemy zadać sobie pytanie, jakie jest zadanie owiec opisanych w dzisiejszej Ewangelii.

Otóż owce słuchają głosu Pasterza i idą za Nim (por. J10,27). Czyli pierwszym zadaniem owiec jest słuchanie głosu Pasterza. Ciekawe, że tak samo zaczyna się dziesięć przykazań: „Słuchaj Izraelu” (Pwt 6,4).

Podobnie też Pan Jezus odpowiada na pytanie jednego z uczonych w Piśmie o to, jakie jest pierwsze ze wszystkich przykazań: „Pierwsze jest: Słuchaj Izraelu” (Mk 12,29).

Aby móc pójść za Chrystusem-Dobrym Pasterzem, jesteśmy wezwani najpierw, aby słuchać jego głosu. Jak przyjrzymy się naszemu słuchaniu podczas czytań mszalnych czy podczas kazania, to widać od razu, że jest nad czym pracować. Bardzo często wkładamy w to tak mało trudu, że nie jesteśmy w stanie powtórzyć nawet, o czym była Ewangelia. A nie wystarczy słuchać Chrystusa tylko na Mszy Świętej. Pozostaje Jego głos w drugim człowieku, na modlitwie czy w innych sytuacjach naszego życia.

Ks. dr Maciej Raczyński-Rożek