„Zwiastowanie trwa”.

3 grudnia, w pierwszą niedzielę Adwentu rozpoczął się nowy rok liturgiczny.

Tego dnia, po Mszy świętej o 11:30 członkowie Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym wraz z Siostrami Pasjonistkami zaprosili dzieci i ich rodziny na kolejne warsztaty Rodzinne zatytułowane „Zwiastowanie trwa”.

Na początku spotkania zwróciliśmy się do Maryi, z którą uczymy się jak przeżywać ten czas oczekiwania na Święto Bożego Narodzenia. Wspólnie z księdzem Maciejem Czaplińskim i zebraną gromadką dzieci, w przyniesionych i wypowiedzianych tego popołudnia intencjach rozważaliśmy tajemnicę Zwiastowania.

Następnie przedstawiliśmy dzieciom Izajaszową wizję, w której prorok zapowiada nadejście Mesjasza i Bożej Rzeczywistości, królestwa Pokoju, jak w Raju. W odniesieniu do fragmentu tej księgi, w czarnej skrzynce teatrzyku pojawiły się sceny ukazujące wilka zamieszkującego z barankiem, pantery leżącej z koźlęciem, przyjaźnie pasących się krowy i niedźwiedzicy, ziemi wypełnionej znajomością Pana Boga w królestwie Sprawiedliwego. Był to początek rozmowy o tym, co oznacza dla nas adwentowe oczekiwanie. Kogo zapowiada Izajasz rysując obraz wyrastającej z pnia Jessego różdżki? Kim był Jesse? Pytania i wnioski; wspólne odkrywanie planu Bożego na zbawienie ludzi po grzechu w Raju.

Czekając na ponowne liturgiczne przeżywanie Świąt Bożego Narodzenia, jesteśmy wezwani do czuwania i gotowości na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa, Zbawiciela.

Zachętą do codziennej pracy duchowej, jaką zaproponowaliśmy dzieciom był kalendarz adwentowy zawierający pytania i zadania na każdy dzień Adwentu. Zaprosiliśmy też dzieci do udziału w porannych mszach roratnich. W uzupełnieniu do planszy kalendarza każde dziecko mogło wykonać maleńką kołyskę z łupinki orzecha dla nowonarodzonego Pana Jezusa.

W kolejnej części warsztatów, uczestnicy zostali zaproszeni do wspólnej zabawy w teatr. Podzieleni na drużyny wylosowali do przedstawienia na scenie czarnego teatrzyku ewangeliczne sceny związane z tajemnicą Wcielenia. Praca polegała na podziale ról – należało wybrać postaci, które chce się pokazać, wykonać je w formie kukiełek oraz przygotować symboliczną scenografię.

Po kilkunastu minutach intensywnej pracy w grupach, za sprawą wyciętych z papieru kukiełek, przy delikatnej muzyce, w zaciemnieniu zajaśniały w naszym czarnym teatrzyku sceny Zwiastowania, Nawiedzenia świętej Elżbiety, narodzenia Pańskiego i pokłonu pasterzy.

Radość towarzyszyła zarówno tworzeniu koncepcji jak i oglądaniu wszystkich przedstawień. Był to wspaniały czas dla wszystkich obecnych i tych młodszych i tych starszych.

Tak oto pracowicie, z zapałem i radością rozpoczęliśmy czas Adwentu w naszej parafii.

Kolejne spotkanie dedykowane dzieciom i Rodzinom odbędzie się w 7 stycznia.

Wspólnota Odnowa w Duchu Świętym

Zdjęcia z archiwum Wspólnoty