W niedzielę 6 listopada br. Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym poprowadziła kolejne z cyklu Niedzielnych Bliskich Warsztatów Rodzinnych. Było to spotkanie wokół tematyki bliskiej nam szczególnie w miesiącu listopadzie – pamięci bliskich zmarłych, a także tych wszystkich, którzy oddali życie w obronie naszej Ojczyzny. W trakcie warsztatu powstał przepiękny wspólny „wieniec pamięci” dedykowany bohaterom poległym w walkach o wolność.
Zgromadzeni mali uczestnicy najpierw dokonali ważnych wyborów. Wsłuchując się w czytaną na głos książkę Joanny Olech „Kto Ty jesteś?” dzieci miały okazję zastanowić się nad znaczeniem słowa patriotyzm. Co oznacza być patriotą? Dwuzdaniowe wypowiedzi autorki książki typu: „Dużo czytam. Jestem patriotą.”; „Pomagam. Jestem patriotą”; „Nie marnuję wody. Jestem patriotą” zostały poddane dziecięcemu głosowaniu. Co tak naprawdę jest przejawem patriotyzmu? Połóż serduszko na bliskiej twojemu sercu wypowiedzi. Dzieci jednoznacznie i zdecydowaną większością opowiedziały się za: „Modlę się za Ojczyznę. Jestem patriotą” oraz „Uczę się. Jestem patriotą.” Ważne okazały się także gromadzenie rodzinnych pamiątek i dbałość o pamięć o zmarłych przodkach, przywiązanie do własnych korzeni.
Celem spotkania „Serce pamięta” było uszanować tych, którzy zdecydowali się walczyć o wolną Ojczyznę płacąc za to najwyższą cenę. Aby złożyć należny im hołd, w praktycznej części warsztatu uczestnicy przygotowali „wieniec pamięci”. Z zielonych gałązek, liści i kolorowych darów jesiennej flory powstała baza do zawieszenia imiennych podziękowań i dedykacji, jakie dzieci napisały na papierowych sercach.
Było poważnie i radośnie zarazem. Gwarno, od szeptów – co napisać na serduszku i dynamicznie, od piosenek patriotycznych śpiewanych chórem (i wielopokoleniowo) przy akompaniamencie gitary. Rytmiczny refren „Szarej piechoty” dzieci odegrały na zupełnie nowych instrumentach wystukując wspólne akordy na kolorowych rurkach. Prawdziwa orkiestra!
Później każdy mógł przygotować się do świętowania 11 listopada wykonując dla siebie kotylion z ułożonych w koło serc.
Na zakończenie wydarzenia „wieniec pamięci” został złożony w pobliżu kościoła, przy tablicy upamiętniającej Walczących o wolność Polaków przy ulicy Stanisława Kostki Potockiego. Wspólnie zapalony znicz i taki symboliczny wyraz pamięci młodego pokolenia zwróciły uwagę niejednego przechodnia w tę niedzielę.
Następne spotkanie z serii Bliskie Niedzielne Warsztaty Rodzinne już 4 grudnia. Gorąco zapraszamy!