Majowe Bliskie Warsztaty Rodzinne

Chwalcie z nami Panią Świata!

W minioną niedzielę, 7 maja br. odbyły się kolejne Warsztaty Rodzinne zatytułowane „Chwalcie z nami Panią Świata”. Tym razem Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym przygotowała dla dzieci ciekawostki związane z miejscami, w których szczególnie czcimy Matkę Bożą w Polsce i na świecie.

Spotkanie rozpoczęło się modlitwą zgromadzonych wokół Maryi dzieci, rodziców oraz dziadków, którą poprowadził ks. Maciej Czapliński. Najpierw wspólnymi siłami dzieci umiejscowiły na mapie świata oraz Polski wybrane obrazy Matki Bożej. Potem zostały zaproszone do zabawy angażującej zmysł obserwacji i uwagi – poszukiwania podobieństw oraz różnic wybranych wizerunków Maryi. Na którym z przedstawień nie widzimy Dzieciątka Jezus na ręku Maryi? Czy Królowa Świata zawsze ma koronę? Które miejsca są związane z objawieniami Matki Bożej? W jakim miejscu Maryja przemówiła do dzieci? Co łączy Matkę Bożą Leśniowską i Częstochowską? Kto namalował te obrazy- portrety Maryi? Przy okazji takich pytań dzieci poznały wiele niezwykłych historii i wydarzeń związanych z sanktuariami maryjnymi. Na zakończenie tej części warsztatów dzieci dowiedziały się, który z wizerunków jest historycznie najstarszy. Ułożyły wszystkie poznane obrazy w porządku chronologicznym, co pokazało wszystkim, że Matczyne oblicze Maryi, w tylu anonimowo wykonanych portretach, wymalowanych czy wyrzeźbionych, towarzyszy ludziom na przestrzeni wieków. Ona jest zawsze z nami, by przybliżać nas do Boga – poprzez modlitwę i Jej możne wstawiennictwo.

W drugiej, warsztatowej części spotkania każde dziecko mogło wykonać i przyozdobić swoją własną papierową kapliczkę dla Maryi. W dodatku chętni rysowali Jej portrety. Powstały kolorowe, zdobne kwiatami kapliczki na wzór tych rozsianych po całej Polsce… I tak jak przy tych przydrożnych gromadzą się wierni, by uwielbić Boga i chwalić w miesiącu maju Panią Świata, tak uczestnicy naszych niedzielnych spotkań mogli ofiarować Matce Bożej kwiat modlitwy.

Kolejne spotkanie za miesiąc, 4 czerwca. Będą to ostatnie przed wakacjami Bliskie Niedzielne Warsztaty Rodzinne. Zapraszamy serdecznie do udziału!

Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym

Zdjęcia z archiwum Wspólnoty