Bóg Anioły zesłał!

W niedzielę 4 grudnia br. z inicjatywy Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym odbyły się kolejne z cyklu Niedzielnych Warsztatów Rodzinnych.

Fot. Krzysztof Saby

Na początku dzieci i rodzice zostali zaproszeni do wejścia w półmrok sali, gdzie przy nikłym świetle lampek i lampionów, jak na roratniej mszy, pomodlili się pod przewodnictwem księdza Macieja Czaplińskiego, który pobłogosławił wszystkich na czas tego spotkania.

Dziecięca piosenka o światełku, jakie Jezus daje każdemu swojemu uczniowi rozpoczęła rozważania o symbolice światła w adwencie i nie tylko.

Fot. Krzysztof Saby

Później wszyscy zgromadzeni, w skupieniu wysłuchali Ewangelii o Zwiastowaniu, przy którym pojawia się Boży posłaniec Archanioł Gabriel.

Fot. Krzysztof Saby

Następnie uczestnicy mieli okazję zapoznać się z różnymi reprezentacjami aniołów w sztuce na przestrzeni minionych stuleci. Dzieci mogły przyjrzeć się jak różne to wyobrażenia. Pojawiły się słynne aniołki z obrazu Madonny Sykstyńskiej Rafaela Santi i poważne reprezentacje anielskie Marca Chagalla. Była mowa o bezskrzydłych aniołach z rzymskich katakumb i o tych z wielobarwnymi, imponujących rozmiarów skrzydłami Fra Angelico, o Aniołach Stróżach i Archaniołach Gabrielu, Michale, Rafale. Głównym bowiem przesłaniem tej części warsztatów było przypomnieć naukę Kościoła o aniołach, w szczególności o Aniele Stróżu. Dany każdemu człowiekowi na czas ziemskiej pielgrzymki, towarzyszy mu nieustannie, czuwa nad jego duszą, chroni i wstawia się u Boga. Ważne by mieć przekonanie o pewnej Bożej pomocy za pośrednictwem Aniołów Stróżów i wzywać ich na pomoc w codzienności.

Fot. Krzysztof Saby

W plastycznej części warsztatu dzieci wykonały pacynki – anioły takie, jakie podpowiedziała im ich własna pomysłowość. To niezwykle pracowite zadanie: na drewnianej główce wymalować twarz, przyciąć włóczkową czuprynkę, ubrać anioła w puszystą, świecącą czy zwiewną szatę, wyciąć dla niego skrzydła, wybrać dodatki by był piękny… Ale oto i jest – osobisty lub rodzinny Anioł. W sam raz do dziecięcej dłoni, do przytulania, rozmowy w cztery oczy lub odgrywania ról.  Przyjaciel. Jak z piosenki zespołu „Promyczki Dobra”, która zakończyła ten adwentowy warsztat.

Fot. Krzysztof Saby

„Przyjaciela mam i już! Kto to taki? Anioł Stróż!” nuciły dzieci ubierając się do wyjścia. Każdy otrzymał także lampion roratni, śpiewnik z piosenkami wraz z zaproszeniem do uczestnictwa w roratach.

Fot. Krzysztof Saby

Następne spotkanie z serii Bliskie Niedzielne Warsztaty Rodzinne już 8 stycznia. Gorąco zapraszamy!

Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym

PS. Kolaż ze zdjęć z Aniołami wykonał Daniel Saby.