KOMENTARZ NA NIEDZIELE I ŚWIĘTA XIII Niedziela Zwykła – 2 lipca 2017 r.

W naszym doświadczeniu życia codziennego najtrwalszymi relacjami, jakie mamy, są z reguły relacje rodzinne: z mężem, z żoną, z rodzicami, z dziećmi. Pozostałe relacje nie mają aż takiej głębi i trwałości, chociaż niektórzy mogą się pochwalić długoletnimi przyjaźniami. Wiele ludzi mówi, że rodzina jest wszystkim co mają. Stanowi ona jedyny cel i sens życia.

Pan Jezus w dzisiejszym fragmencie Ewangelii karci takie podejście do życia, nie karcąc jednocześnie piękna i dobra relacji rodzinnych: Kto kocha ojca lub matkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien. I kto kocha syna lub córkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien (Mt 10,37). Miłość do Boga i do Chrystusa jest czymś jeszcze większym niż te głębokie i piękne relacje, jakich doświadczamy w rodzinie. Warto się tym zachwycić, warto zrozumieć, że miłość do Boga, postawiona na pierwszym miejscu, nie jest nigdy konkurencją dla miłości żony, męża, dzieci czy rodziców, ale jest jej fundamentem i umocnieniem.

Ks. dr Maciej Raczyński-Rożek