Komentarz na III Niedzielę Zwykłą – 27 stycznia 2019 roku

Początek Ewangelii św. Łukasza wskazuje nam istotną prawdę o katolickim rozumieniu objawienia się Boga: „Wielu już starało się ułożyć opowiadanie o zdarzeniach, które się dokonały pośród nas, tak jak nam je przekazali ci, którzy od początku byli naocznymi świadkami i sługami słowa” (Łk 1,1-2).

Dla katolika Pismo Święte nie jest istotą objawienia, ale świadectwo tych, którzy dotykali i widzieli samego Chrystusa czyli wiara Apostołów. Wielu próbowało oddać tę wiarę w formie pisemnej, dlatego mamy aż cztery Ewangelie. To jednak ta wiara przekazywana z pokolenia na pokolenie w Kościele i strzeżona przez następców Apostołów czyli biskupów, stanowi istotę objawienia się Boga.

To prawda, że Pismo Święte jest najważniejszym ze świadectw wydarzeń z życia Chrystusa, jednak musi być odczytywane ciągle na nowo w Kościele, bo tu trwa wiara Apostołów.

ks. dr Maciej Raczyński-Rożek