Przygotowania do zawarcia związku małżeńskiego w parafii św. Anny w Wilanowie

Przymierze małżeńskie, przez które mężczyzna i kobieta tworzą ze sobą wspólnotę całego życia, skierowaną ze swej natury na dobro małżonków oraz do zrodzenia i wychowania potomstwa, zostało między ochrzczonymi podniesione przez Chrystusa Pana do godności sakramentu (Katechizm Kościoła Katolickiego, Pallottinum 1994, s. 379).

1. Uzgodnienie terminu ślubu w kancelarii parafialnej.
  2. Uczestnictwo w naukach przedmałżeńskich oraz trzech spotkaniach w poradni małżeńskiej.
  3. Spisanie protokołu przedślubnego w parafii św. Anny – ze skierowaniem z własnej parafii (substytucja) lub spisanie protokołu w parafii zamieszkania narzeczonej lub narzeczonego (na ok. trzy miesiące do daty ślubu).
  4. Wygłoszenie zapowiedzi przedślubnych w parafiach obydwojga narzeczonych (na podstawie skierowań wystawionych w parafii spisującej protokół).
  5. Dostarczenie do parafii św. Anny w Wilanowie licencji wystawionej przez parafię, gdzie spisano protokół przedślubny (dotyczy osób spisujących protokół w innej parafii).
  6. Spisanie aktu małżeństwa w parafii św. Anny w Wilanowie (na ok. trzy tygodnie przed datą planowanego ślubu).

Dokumenty do skompletowania:

Do spisania protokołu (punkt 3):

• świadectwo chrztu (ważne sześć miesięcy do daty ślubu) z adnotacją „do ślubu kościelnego”, zawierające informację dotyczącą sakramentu bierzmowania oraz  adnotację o braku wpisu o zawarciu sakramentu małżeństwa,
  • świadectwo bierzmowania (jeśli na świadectwie chrztu nie ma adnotacji o przyjętym bierzmowaniu),

Do spisania aktu małżeństwa (punkt 5):

• „Zaświadczenie stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa” z USC , wydawane w celu zawarcia małżeństwa przed duchownym (ważne sześć miesięcy) – dotyczy ślubów konkordatowych (UWAGA:  w/w zaświadczenie nie jest tożsame z  „Zaświadczeniem o stanie cywilnym” potwierdzającym stan wolny),
  • akt ślubu cywilnego z USC (dotyczy osób niezawierających ślubu konkordatowego),
  • dane świadków (imię/imiona, nazwisko, wiek, adres),
  • dowody osobiste narzeczonych.

Prosimy o zwrócenie uwagi czy dane personalne w akcie urodzenia z USC/dowodzie osobistym są identyczne z danymi na świadectwie chrztu. Jeśli są rozbieżności – sprostowania w akcie chrztu dokonuje parafia chrztu na podstawie aktu urodzenia z USC.