Przymierze małżeńskie, przez które mężczyzna i kobieta tworzą ze sobą wspólnotę całego życia, skierowaną ze swej natury na dobro małżonków oraz do zrodzenia i wychowania potomstwa, zostało między ochrzczonymi podniesione przez Chrystusa Pana do godności sakramentu (Katechizm Kościoła Katolickiego, Pallottinum 1994, s. 379).
- Uzgodnienie terminu ślubu w kancelarii parafialnej.
- Uczestnictwo w naukach przedmałżeńskich oraz trzech spotkaniach w poradni małżeńskiej.
- Spisanie protokołu przedślubnego w parafii św. Anny – ze skierowaniem z własnej parafii (substytucja) lub spisanie protokołu w parafii zamieszkania narzeczonej lub narzeczonego (na ok. trzy miesiące do daty ślubu).
- Wygłoszenie zapowiedzi przedślubnych w parafiach obydwojga narzeczonych (na podstawie skierowań wystawionych w parafii spisującej protokół).
- Dostarczenie do parafii św. Anny w Wilanowie licencji wystawionej przez parafię, gdzie spisano protokół przedślubny (dotyczy osób spisujących protokół w innej parafii).
- Spisanie aktu małżeństwa w parafii św. Anny w Wilanowie (na ok. trzy tygodnie przed datą planowanego ślubu).
Dokumenty do skompletowania:
Do spisania protokołu (punkt 3):
- świadectwo chrztu (ważne sześć miesięcy do daty ślubu) z adnotacją „do ślubu kościelnego”, zawierające informację dotyczącą sakramentu bierzmowania oraz adnotację o braku wpisu o zawarciu sakramentu małżeństwa,
- świadectwo bierzmowania (jeśli na świadectwie chrztu nie ma adnotacji o przyjętym bierzmowaniu),
- zaświadczenie o odbytych naukach przedmałżeńskich i spotkaniach w poradni rodzinnej (informacje o kursach przedmałżeńskich dostępne są na stronie: https://archwwa.pl/dla-narzeczonych/kursy-przedmalzenskie/, lista poradni rodzinnych w archidiecezji warszawskiej znajduje się na stronie: https://archwwa.pl/sakramenty/malzenstwo/poradnie-rodzinnel/). Poradnia Rodzinna przy parafii św. Anny w Wilanowie jest czynna w poniedziałki w godzinach 18.00-19.30/20.00. Zapisy telefonicznie od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00.-12.00. pod numerem 530-480-841.
Do spisania aktu małżeństwa (punkt 5):
- „Zaświadczenie stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa” z USC , wydawane w celu zawarcia małżeństwa przed duchownym (ważne sześć miesięcy) – dotyczy ślubów konkordatowych (UWAGA: w/w zaświadczenie nie jest tożsame z „Zaświadczeniem o stanie cywilnym” potwierdzającym stan wolny),
- akt ślubu cywilnego z USC (dotyczy osób niezawierających ślubu konkordatowego),
- dane świadków (imię/imiona, nazwisko, wiek, adres),
- dowody osobiste narzeczonych.
Prosimy o zwrócenie uwagi czy dane personalne w akcie urodzenia z USC/dowodzie osobistym są identyczne z danymi na świadectwie chrztu. Jeśli są rozbieżności – sprostowania w akcie chrztu dokonuje parafia chrztu na podstawie aktu urodzenia z USC.