Każdy może świętym być – czyli wywiad prosto z Nieba.

Bliskie Niedzielne Warsztaty Rodzinne

W minioną niedzielę 5 lutego odbyły się kolejne dedykowane dzieciom z naszej parafii warsztaty, których organizatorem jest Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym. Tym razem tematem była świętość, a celem spotkania – przybliżenie uczestnikom sylwetek wybranych świętych polskich patronów.

Jak zwykle rozpoczęliśmy wspólną modlitwą, po której rozmawialiśmy o tym, kim jest święty, czym się wyróżnia i jak można taką osobę rozpoznać. Co oznaczają używane w Kościele słowa „beatyfikacja” czy „kanonizacja”. Co to jest relikwiarz i do czego służy? Czy możemy modlić się do świętych?

Po tym krótkim wstępie dzieci, z pomocą detektywa – dziennikarza, w którego postać wcieliła się prowadząca warsztaty, miały wytropić oznaki świętości u różnych osób ogłoszonych świętymi lub błogosławionymi Kościoła.

Centralną część spotkania stanowiły tytułowe wywiady prosto z Nieba. Święci kolejno przedstawiali się zgromadzonej młodej widowni, udzielając odpowiedzi na pytania detektywa i opowiadając ciekawostki i anegdoty z ich życia. W rolach świętych i błogosławionych wystąpili członkowie naszej parafialnej Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym oraz gościnnie ksiądz Maciej Czapliński. W teatralnej konwencji obecni mogli spotkać się ze świętą Faustyną, świętymi Janem Pawłem II, Maksymilianem Kolbe i błogosławionymi kardynałem Stefanem Wyszyńskim i ojcem Michałem Tomaszkiem, męczennikiem z Pariacoto.

Następnie dzieci zostały losowo przydzielone do zespołów, którym patronowali poznani święci. Gracze szukali właściwych symboli i atrybutów związanych z życiem każdego z bohaterów i sprawdzali zdobyte wiadomości za pomocą pytań quizu. Wszystkie drużyny wykazały się uważnością i ułożyły portrety swoich patronów zaledwie w dwóch rundach pytań.

Na warsztatach nie zabrakło muzyki i śpiewu. Poza znaną wszystkim piosenką Arki Noego „Taki duży, taki mały może świętym być”, której refrenem dzieci przywoływały świętych na scenę, nauczyliśmy się także utworu „Każdy może być święty” .

Wszyscy w Kościele powołani jesteśmy, aby dążyć do świętości – tej szczególnej bliskości z Bogiem, aby nie zaniechać wysiłku pójścia za Chrystusem na żadnym etapie życia. Mamy nadzieję, że mali uczestnicy warsztatów zachęceni przykładem poznanych świętych zapragną odnaleźć własną drogę do świętości.

Kolejne spotkanie z cyklu Rodzinnych Warsztatów już 5 marca. Gorąco zapraszamy!

Zdjęcia z archiwum Wspólnoty Odnowa w Duchu Świętym.